Jezioro Dadaj | Garmin Fishing Series

Jezioro Dadaj

Jezioro Dadaj to słynne jezioro usytuowane na Pojezierzu Olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim, znajdują się w dorzeczu Łyny. Od Biskupca ten zbiornik dzieli odległość zaledwie 4 kilometrów.
    Jezioro Dadaj zaliczane jest do jezior polodowcowych, powstałych na skutek obniżenia wzniesienia moreny czołowej oraz obniżenia moreny dennej. Jego powierzchnia jeziora wynosi 1002 hektary, długość 8,5 kilometra, a średnia szerokość to 1,15 kilometra, szerokość maksymalna oszacowana została na 2,8 kilometra zaś maksymalna głębokość jeziora wynosi dokładnie 39,8 metra. W praktyce jezioro Dadaj zaliczane jest jednym z większym jezior na terenach Warmii.
    Jezioro Dadaj charakteryzuje rozwinięta linia brzegowa, obfitująca w liczne zatoki i półwyspy. W północno-zachodniej części jeziora znajduje się duża zatoka. Turystów i miłośników natury przyciąga niesamowity krajobraz tego miejsca. Na Jeziorze Dadaj jest aż dwanaście wysp. Największa z wysp jest oddalona od brzegu o około 100 metrów i leży w zachodniej części jeziora.
    W północnym skraju jeziora do zbiornika wodnego wpływają potoki Czerwonka z jeziora Węgoja i Biesowa z jeziora Tejstym, zaś w rejonach brzegu ze strony południowo – wschodniej do Dadaju dopływa rzeka Dymer z jeziora Kraks Dużych. W okolicach krańca południowego z jeziora wypływa natomiast rzeka Dadaj.
     Licznie występują tu: szczupak, okoń, sandacz, leszcz, płoć i sielawa. Urozmaicona linia brzegowa, zróżnicowana wysokość brzegów. 

Podziel się!

Udostępnij ten tekst znajomym, prześlij mailem lub zapisz/wydrukuj ku pamięci

Polityka Prywatności
(c) 2017-2018 Labosport   |   wykonanie: sportsBRND.pl